Skip to content

65 Columbia St

Newark, NJ 07102

Built 1887

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Jul 2, 2001

Property Information

Block872
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,450
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
13%
Improvement Value:$302,600
87%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,269+2.0%
2024$13,007-0.2%
2023$13,028+432.4%
2022$2,447+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

Sq Ft3,450DeedBook 5813, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1887