Skip to content

69 Columbia St

Newark, NJ 07102

Built 1887

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Oct 27, 1987

Property Information

Block872
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,406
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,600
25%
Improvement Value:$98,300
75%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,016+2.0%
2024$4,917-0.2%
2023$4,925-1.7%
2022$5,012+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000

To:

Sq Ft3,406DeedBook 5002, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1887