Skip to content

936 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Aug 18, 2001

Property Information

Block874
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage546
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$423,600
56%
Improvement Value:$331,400
44%
Total Assessment$755,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,713+2.0%
2024$28,146-0.2%
2023$28,192-8.8%
2022$30,913+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5704, Page 893

Property Sale

Sale
$353,400
DeedBook 5633, Page 181