Skip to content

9-11 Franklin St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 20, 2001

Property Information

Block874
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description6SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage546
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$857,300
56%
Improvement Value:$673,800
44%
Total Assessment$1,531,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,228+2.0%
2024$57,079-0.2%
2023$57,171-8.8%
2022$62,700+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5314, Page 97

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5035, Page 436