Skip to content

309 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block881
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage687
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
78%
Improvement Value:$28,800
22%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,955+2.0%
2024$4,858-0.2%
2023$4,865-1.7%
2022$4,951+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft687DeedBook 20180, Page 83023

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5291, Page 281