Skip to content

17-23 Beach St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block881
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage687
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,500
79%
Improvement Value:$112,500
21%
Total Assessment$543,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,650+2.0%
2024$20,243-0.2%
2023$20,276-1.7%
2022$20,634+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

Sq Ft687DeedBook 20180, Page 83024

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5291, Page 281