Skip to content

15 Orchard St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block882
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
90%
Improvement Value:$13,500
10%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,134+2.0%
2024$5,033-0.2%
2023$5,041-49.7%
2022$10,013+118.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 20190, Page 3134