Skip to content

29 Orchard St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 19, 1997

Property Information

Block882
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
56%
Improvement Value:$66,000
44%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,576+2.0%
2024$7,426-0.2%
2023$7,438-10.8%
2022$8,341+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$146,250
DeedBook 4800, Page 664