Skip to content

1030 Mayor GibsonNewark, NJ 07102

Public Property

Last Sale Price
$5,029,500
Last Sale Date
Dec 10, 2010

Property Information

Block883
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
16%
Improvement Value:$531,400
84%
Total Assessment$636,400

Sale
$5,029,500

To:

DeedBook 12289, Page 2764