Skip to content

361-375 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Jan 3, 1996

Property Information

Block886
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage859
Acreage1.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$941,500
95%
Improvement Value:$45,400
5%
Total Assessment$986,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,532+2.0%
2024$36,792-0.2%
2023$36,851-1.7%
2022$37,502+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,900,000

To:

Sq Ft859DeedBook 5400, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1900