Skip to content

77 South StNewark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 16, 1994

Property Information

Block896
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,800
24%
Improvement Value:$44,100
76%
Total Assessment$57,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,202+2.0%
2024$2,159-0.2%
2023$2,162-1.7%
2022$2,200+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 5345, Page 766