Skip to content

178 Orchard StNewark, NJ 07114

Built 1907

Last Sale Date
Aug 28, 1996

Property Information

Block896
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$31,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,213+2.0%
2024$1,189-0.2%
2023$1,191-1.7%
2022$1,212+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907