Skip to content

56 South St

Newark, NJ 07102

Built 1882

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block897
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,954
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,400
19%
Improvement Value:$128,700
81%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051+2.0%
2024$5,931-0.2%
2023$5,941-1.7%
2022$6,046+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5000, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1882