Skip to content

75 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block939
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,448
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
39%
Improvement Value:$115,400
61%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,184+2.0%
2024$7,042-0.2%
2023$7,054-1.7%
2022$7,178+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880