Skip to content

81 Thomas St

Newark, NJ 07114

Built 1877

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block898
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,173
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,900
23%
Improvement Value:$100,200
77%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,948+2.0%
2024$4,850-0.2%
2023$4,858-1.7%
2022$4,944+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft3,173DeedBook 20210, Page 611

Property Sale

Sale
$45,500

From:

To:

Sq Ft2,297DeedBook 12485, Page 2018Recorded3/7/2014

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 12077, Page 6714

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6308, Page 283

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5602, Page 451

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 5386, Page 660

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4448, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1877