Skip to content

94 Thomas St

Newark, NJ 07114

Built 1892

Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block899
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,876
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
17%
Improvement Value:$145,800
83%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,720+2.0%
2024$6,587-0.2%
2023$6,598-1.7%
2022$6,715+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5689, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1892