Skip to content

92 Thomas St

Newark, NJ 07114

Built 1897

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 4, 1987

Property Information

Block899
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,340
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
21%
Improvement Value:$113,400
79%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,488+2.0%
2024$5,380-0.2%
2023$5,388-1.7%
2022$5,483+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft3,340DeedBook 5007, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1897