Skip to content

1132 Mayor Gibson

Newark, NJ 07114

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2015

Property Information

Block901
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class16
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,184
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
18%
Improvement Value:$119,400
82%
Total Assessment$144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,507+2.0%
2024$5,398-0.2%
2023$5,407-1.7%
2022$5,502+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft3,184DeedBook 12447, Page 1500Recorded7/23/2013

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4722, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1900