Skip to content

15-19 Tichenor Ln

Newark, NJ 07114

Built 2008

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block902
Lot10
QualifierC1407
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO 5.2187 CE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$120,000
75%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,523+2.1%
2024$6,390-3.9%
2023$6,650-1.7%
2022$6,768+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20210, Page 86648

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 12234, Page 1120

Property Built

Built

Year Built: 2008