Skip to content

152 Walnut St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block915
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
44%
Improvement Value:$91,000
56%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+2.0%
2024$6,077-0.2%
2023$6,086-1.7%
2022$6,194+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,426DeedBook 20230, Page 23297

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5621, Page 226