Skip to content

138 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1909

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 18, 1995

Property Information

Block915
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,172
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
26%
Improvement Value:$189,600
74%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,778+2.0%
2024$9,585+24.9%
2023$7,673-1.7%
2022$7,809+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft3,172DeedBook 5418, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1909