Skip to content

173-177 Njrr Ave

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Mar 21, 2017

Property Information

Block916
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$819,000
82%
Improvement Value:$175,500
18%
Total Assessment$994,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,821+2.0%
2024$37,075-0.2%
2023$37,135-1.7%
2022$37,791+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

DeedBook 20170, Page 28295

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5598, Page 159

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4864, Page 771