Skip to content

185 Mcwhorter StNewark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Mar 1, 2023

Property Information

Block917
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
51%
Improvement Value:$156,800
49%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,048+2.0%
2024$11,810-0.2%
2023$11,829-1.7%
2022$12,038+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000

To:

DeedBook 20230, Page 13842

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12333, Page 3792

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 4580, Page 1056