Skip to content

92 Tichenor St

Newark, NJ 07105

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2001

Property Information

Block925
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description3 SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,552
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
14%
Improvement Value:$268,000
86%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,907+2.0%
2024$11,672-0.2%
2023$11,691-1.7%
2022$11,898+1.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5084, Page 354

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4957, Page 177