Skip to content

130-32 Hedden Ter

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2001

Property Information

Block3022
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description3 SF 3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,558
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,400
11%
Improvement Value:$195,700
89%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,408+2.0%
2024$8,243-0.2%
2023$8,256-1.7%
2022$8,402+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5492, Page 45

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5221, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1917