Skip to content

138 South St

Newark, NJ 07114

Apartment

Last Sale Price
$1,020,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block926
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
25%
Improvement Value:$360,000
75%
Total Assessment$480,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,254+2.0%
2024$17,894-0.2%
2023$17,923-1.7%
2022$18,240+21.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,020,000

To:

DeedBook 20230, Page 46488

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 20191, Page 6620Recorded11/12/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4901, Page 484