Skip to content

190 Pennington St

Newark, NJ 07105

Built 2006

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 29, 2009

Property Information

Block932
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,830
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
25%
Improvement Value:$191,500
75%
Total Assessment$254,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,679+2.0%
2024$9,488-0.2%
2023$9,503-1.7%
2022$9,671+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft3,830DeedBook 12177, Page 1705

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6388, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 6179, Page 748

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6080, Page 68