Skip to content

81 Pacific St

Newark, NJ 07105

Built 1996

Last Sale Price
$258,500
Last Sale Date
Sep 30, 1997

Property Information

Block936
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage7,769
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,600
16%
Improvement Value:$354,100
84%
Total Assessment$423,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,113+2.0%
2024$15,796-0.2%
2023$15,821-1.7%
2022$16,101+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$258,500

To:

Sq Ft7,769DeedBook 5499, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4869, Page 282