Skip to content

194 Mcwhorter St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block936
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
37%
Improvement Value:$109,000
63%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,260+2.0%
2024$8,097+77.2%
2023$4,570-1.7%
2022$4,651+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,032DeedBook 20220, Page 37464

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,032DeedBook 20190, Page 87888Recorded9/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900