Skip to content

41-43 Pacific St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block938
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
85%
Improvement Value:$51,000
15%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,968+2.0%
2024$12,712-0.2%
2023$12,733-4.3%
2022$13,300-7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,450,000

To:

DeedBook 20240, Page 29881

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6009, Page 792