Skip to content

250 Walnut St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2006

Property Information

Block942
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,000
48%
Improvement Value:$170,900
52%
Total Assessment$326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,432+2.0%
2024$12,187-0.2%
2023$12,206-10.0%
2022$13,570+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$366,250
DeedBook 5901, Page 45

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4464, Page 477