Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
156-158 Walnut St
Newark, NJ 07105
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2022
Property Information
Block939
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$222,000
66%
Improvement Value:$113,000
34%
Total Assessment$335,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,740 | +2.0% |
| 2024 | $12,489 | -0.2% |
| 2023 | $12,509 | -1.7% |
| 2022 | $12,730 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.