Skip to content

88-90 Malvern St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2007

Property Information

Block955
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,800
75%
Improvement Value:$83,200
25%
Total Assessment$328,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,474+2.0%
2024$12,228-0.2%
2023$12,248-1.7%
2022$12,464+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4780, Page 829