Skip to content

79 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block939
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,568
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,500
38%
Improvement Value:$115,300
62%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,104+2.0%
2024$6,964-0.2%
2023$6,975-1.7%
2022$7,098+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft3,568DeedBook 20210, Page 7339

Property Built

Built

Year Built: 1890