Skip to content

61 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 2007

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 23, 1994

Property Information

Block939
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,524
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
24%
Improvement Value:$232,800
76%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,649+2.0%
2024$11,419-0.2%
2023$11,437-1.7%
2022$11,639+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft4,524DeedBook 5307, Page 665

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4728, Page 354