Skip to content

120-122 New York Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2022

Property Information

Block943
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,000
93%
Improvement Value:$10,300
7%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,982+2.0%
2024$5,864-0.2%
2023$5,874-1.7%
2022$5,977+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 4624, Page 417