Skip to content

157 Oliver St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block947
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
49%
Improvement Value:$81,900
51%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,062+2.0%
2024$5,942-0.2%
2023$5,952-1.7%
2022$6,057+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$881,391
DeedBook 20170, Page 54734

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Sq Ft1,134DeedBook 4700, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1890