Skip to content

108 Pacific St

Newark, NJ 07105

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2020

Property Information

Block947
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
38%
Improvement Value:$113,800
62%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,982+2.0%
2024$6,845-1.6%
2023$6,953-1.7%
2022$7,076+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12139, Page 2410

Property Built

Built

Year Built: 1895