Skip to content

205 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Dec 15, 1978

Property Information

Block948
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,634
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,200
34%
Improvement Value:$84,900
66%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,910+2.0%
2024$4,813-0.2%
2023$4,821-1.7%
2022$4,906+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft2,634DeedBook 4628, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1900