Skip to content

31 Nichols St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Dec 1, 1976

Property Information

Block944
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,644
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
42%
Improvement Value:$100,700
58%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,568+2.0%
2024$6,438-0.2%
2023$6,449-1.7%
2022$6,563+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000

To:

Sq Ft2,644DeedBook 4554, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1910