Skip to content

274 Halsey St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2009

Property Information

Block94
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
DescriptionBLACK TOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,200
48%
Improvement Value:$74,900
52%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,518+2.0%
2024$5,409-0.2%
2023$5,418-1.7%
2022$5,514+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5388, Page 45