Skip to content

59 Delancy St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Jul 16, 2008

Property Information

Block953
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
46%
Improvement Value:$78,600
54%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,518+2.0%
2024$5,409-0.2%
2023$5,418-1.7%
2022$5,514+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

To:

Sq Ft1,628DeedBook 12150, Page 3172

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 6332, Page 380

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5956, Page 948

Property Sale

Sale
$191,500
DeedBook 5706, Page 432

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5279, Page 225

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4881, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1900