Skip to content

88 Nichols St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Sep 18, 2014

Property Information

Block958
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,691
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
34%
Improvement Value:$140,100
66%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,123+2.0%
2024$7,963-0.2%
2023$7,976-1.7%
2022$8,117+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft2,691DeedBook 12516, Page 6472

Property Built

Built

Year Built: 1900