Skip to content

34-36 Adams St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block2000
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description3S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,679
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,100
27%
Improvement Value:$250,900
73%
Total Assessment$343,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,044+2.0%
2024$12,787-0.2%
2023$12,808-1.7%
2022$13,034+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,679DeedBook 20240, Page 36168

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4919, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1890