Skip to content

92-94 Nichols St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 21, 2018

Property Information

Block958
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF5UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
37%
Improvement Value:$146,100
63%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,819+2.0%
2024$8,645-0.2%
2023$8,659-1.7%
2022$8,812+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,360DeedBook 20180, Page 70490

Property Built

Built

Year Built: 1900