Skip to content

137 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block2077
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
35%
Improvement Value:$109,800
65%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,454+2.0%
2024$6,326-0.2%
2023$6,337-1.7%
2022$6,449+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,310DeedBook 20201, Page 20837

Property Built

Built

Year Built: 1900