Skip to content

61 Warwick St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 1, 2009

Property Information

Block959
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,137
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
38%
Improvement Value:$115,100
62%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,115+2.0%
2024$6,975-0.2%
2023$6,986-1.7%
2022$7,110+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,137DeedBook 12219, Page 2797

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 6253, Page 442

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5992, Page 99

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5861, Page 839

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 5676, Page 135

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5411, Page 910

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 5048, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1900