Skip to content

210 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block959
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,478
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
20%
Improvement Value:$266,400
80%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,660+2.0%
2024$12,411-0.2%
2023$12,430+40.3%
2022$8,858+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft4,478DeedBook 20200, Page 25596

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 12126, Page 2955

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5991, Page 416

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 5842, Page 715

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5348, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1900