Skip to content

94 Warwick St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2021

Property Information

Block960
Lot45.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage677
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
36%
Improvement Value:$213,200
64%
Total Assessment$333,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,672+2.0%
2024$12,422-0.2%
2023$12,442-1.7%
2022$12,662+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$71,250
DeedBook 5859, Page 163