Skip to content

45-47 Cedar AveNewark, NJ 07106

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2023

Property Information

Block4209
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage676
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,000
61%
Improvement Value:$180,000
39%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,494+2.0%
2024$17,149-22.8%
2023$22,214-1.7%
2022$22,606+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 80651Recorded9/12/2017

Property Sale

SaleMulti
$77,500
DeedBook 4512, Page 911